כתמי פיגמנטציה


הנזק שנגרם לעור הפנים מקרני השמש גדול ממה שניתן לתאר. הקמטים, הקווים, העור הרופס אשר מקבל מרקם של נייר קרפ מקומט וכתמי הפיגמנטציה שנוצרו עקב שחיקה של מלנין (תאי פיגמנט) אינם מאחרים להופיע. לשמש יש השפעה ישירה גם על התדרדרות הייצור התקין והטבעי של קולוגן ואלסטין אשר אחראים על שמירת עור חלק, רענן, אלסטי וגמיש.

פיגמנטציה הינה תופעה שכיחה בארצנו שמתבטאת בכתמי עור כהים בעלי גדלים שונים וצורות שונות, הידועים בשם פיגמנטים או בעברית צבענים. האחראי לתופעה הנ"ל הינו המלנין - הפיגמנט של גוון העור. כאשר העור מייצר כמות גדולה מידי של מלנין (תאי פיגמנט) באופן לא אחיד ייווצרו כתמי פיגמנטציה גם כאשר תאי פיגמנט נשחקים היכולת של העור להילחם בנזקי השמש הולכת ופוחתת.

פיגמנטציה נפוצה בקרב בעלי עור רגיש, בעלי עור כהה ואף עוברת בתורשה. פיגמנטציה יכולה להיווצר מחשיפה ממושכת לשמש או בעקבות תגובה אלרגית לתרופות מרשם וגם למוצרי קוסמטיקה. פיגמנטציה יכולה להיווצר גם כתוצאה ממכות וחבלות כוויות, שטפי דם ופצעי אקנה לעיתים הכתמים יופיעו לאחר שהעור נרפא כתגובה לטראומה.

אחת התופעות ההורמונאליות במהלך ההיריון היא הופעתם של כתמי פיגמנטציה. גירוי הורמון הMSH- מגביר את ייצור פיגמנט המלנין האחראי על הפיגמנטציה. כתמי הפיגמנטציה לרוב מופיעים בצורה סימטרית ונוטים להתפרץ במהלך השליש השני והשלישי להריון. תופעה זו נקראת "מלזמה" או "מסכת היריון" - תופעה של כתמי עור חומים הנוצרים משילוב של אסטרוגן וקרני UV שעלולים להופיע באזורים שונים בפנים ובגוף.
מומלץ כי הטיפול בפיגמנטציה כתוצאה מהיריון יעשה לאחר הלידה ובתום תקופת ההנקה. בעת תקופת ההנקה הגוף מייצר חלב אם והתהליך מגרה את הורמון ה- MSH לכן תופעת הפיגמנטציה עלולה להתגבר.


גישות וטיפולים לתופעת הפיגמנטציה:


פילינג עדין באמצעות משחות

כל מטרתו האטת ייצור המלנין והבהרת העור. משחות אלו מבוססות על ויטמין E , ויטמין C , הידרוקינון, רטין A , חומצה קוג'ית, אנטי אוקסידנטים.


פילינג כימי

תהליך של קילוף העור בדרגות קל ובינוני ע"י גרימת כוויה מבוקרת של העור המוכתם. שכבת העור העליונה תתקלף ותיווצר בניית תאי עור חדשים ובריאים.


SKIN BOOSTER

מדובר על חומצה היאלורונית מדוללת שברובה אינה מצולבת, אשר מוזרקת בטיפות קטנות לעור הפנים והצוואר בכדי להעניק מראה צעיר ורענן. החומצה מוזרקת באמצעות דקירות עדינות ושטחיות, הטיפול אורך כחצי שעה ואינו כרוך בכאב. כדי לקבל תוצאה מרבית יש לבצע סידרה של שלושה טיפולים אחת לשלושה שבועות, ובנוסף טיפול בודד כעבור שמונה חודשים לתחזוקה. התוצאות מרשימות ומחזיקות כ - 12 חודשים ומצריכות מעקב וביקורת. התוצאה, מראה פנים בעל מרקם אחיד, חלק וזוהר המאפיין עור בריא.


פילינג לייזר

הטיפול המומלץ ביותר לשיפור נזקי השמש ולהסרת כתמי הפיגמנטציה הינו טיפול באמצעות CO2RE. הלייזר שולח קרני אור ההופכים לאנרגיית חום. אנרגיה זו נקלטת במלנין וגורמת לקילופו. כתוצאה מכך כתמי העור ברוב המקרים יתבהרו באופן משמעותי ויעלמו באופן מוחלט. הטיפול הינו קצר ולא פולשני, ההתאוששות מהירה והשיפור מיידי. הטיפול מעניק גם שיפור כללי בעור הפנים, גוון אחיד והצערת העור. במהלך הטיפול תחושת הכאב מינימאלית ומתבטאת בעיקר באי נוחות קלה. אין צורך בהרדמה, לרוב אלחוש קל יעשה את העבודה. לאחר הטיפול חשוב להקפיד כתמיד לשמור על העור מהשמש, במידה והעור לא יעבור חוויות טראומטיות.